TBMM’de Bu Hafta Gündem: Fahış Fiyat ve Stokçuluk Kanunu Teklifi Masada

TBMM’de bu hafta fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı uygulanan cezaların artırılmasını öngören kanun teklifi Genel Kurul’da görüşülecek. AKP’nin kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren teklifin de bu hafta Meclis’e sunulması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta komisyondan geçen ”Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Teklif, fahiş fiyat uygulayanlara verilecek ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanların cezası da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılıyor. Stokçuluktan bir yılda 3 kez ceza alan işletmelere 6 güne kadar kapatma cezası verilecek.

Meclis Başkanlığına 8 Mayıs’ta sunulan ”Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi”nin de bu hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor.

AKP’nin kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifini de bu hafta Meclis’e sunması bekleniyor. Kripto varlıkların alım- satıma konu edildiği platformların Sermaya Piyasası Kurulu tarafından lisanslanması ve denetimi kapsamına alınması amaçlanıyor.

TBMM’de ayrıca siyasi partilerin grup toplantıları da yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir